Tilmeld dig vores nyhedsbrev

    Da korrespondenten Matilde Kimer tidligere i år blev tildelt Publicistprisen 2025, var hendes mangeårige og vedholdende virke som formidler af Ruslands og Ukraines indre liv en afgørende del af begrundelsen. Og da hun den 3. september besøgte Den Danske Publicistklub, bekræftede hun til fulde, at hun var værdig til prisen.
    Matilde Kimer ankom til arrangementet, netop efter at have afsluttet optagelserne til DR-udsendelsen Krigens Døgn, hvor hun for nylig var tiltrådt som vært. Kort efter styrtede hun videre ud på gaden til DR’s sendevogn for at medvirke i en liveindslag til DR’s nyheder kl. 18.30 om den ukrainske præsident Zelenskyjs pludselige besøg i Danmark.

    Trods tidspresset formåede den »vedholdende« Matilde Kimer alligevel at berige og underholde de mange fremmødte – nørder såvel som nybegyndere – med sin indgående viden om Rusland og russerne, Ukraine og ukrainerne samt de to landes pågående krig. Hun gav samtidig et interessant indblik i, hvordan man bedst muligt dækker en så vigtig konflikt, når man – som Matilde Kimer – ikke har adgang til den ene part i krigen: Rusland, hvor hun er persona non grata frem til 2032.

    Her kom årets prismodtager med en væsentlig betragtning for publicister – nemlig at man som journalist skal være varsom med ikke at blive forudindtaget og tage parti, blot fordi man kun har adgang til det land, altså Ukraine, der bliver bombet.
    Moderator ved samtalen var Tor Arnbjørn, næstformand i Den Danske Publicistklub.

    Leave A Reply

    Derfor fortjener de årets Publicistpris

    Årets nominerede til Publicistprisen har gjort sig fortjent til anerkendelsen ved at forny, fordybe og udfordre den offentlige samtale – hver på deres måde.


    Lea Korsgaard har som chefredaktør og medstifter af Zetland været en drivende kraft bag mediets succes og voksende betydning i det danske mediebillede.
    Med sin stærke publicistiske stemme og visionære tilgang har hun sat en ny standard for digital journalistik – hvor klassiske dyder smelter sammen med nærvær og nytænkning.
    Hun insisterer på journalistik, der går i dybden, formidles med respekt og bygger på tillid – ikke sensation.
    Lige siden hun var ung journalist, har hun markeret sig med energi og ambition. Hun har ikke bare udviklet, men udvidet dansk publicisme og styrket den demokratiske samtale.

    Matilde Kimer har i årevis som DR’s Rusland- og Ukrainekorrespondent insisteret på, at forståelsen af netop de to lande er afgørende – også for Europas fremtid.
    Længe før invasionen ændrede vores hverdag og sikkerhedspolitik, viste hun, hvorfor konflikten er vigtig. Og hun fik ret.
    Med brændende engagement og stærk faglighed har hun givet os indsigt i historie, sprog og mentalitet.
    Hun kalder sig ikke krigskorrespondent, men Rusland- og Ukrainekorrespondent. Hun rejste ikke efter krigen – krigen kom til hendes stofområde. Og hun bliver ved.

    Sørine Godtfredsen – cand.theol., sognepræst, debattør og podcastvært – er også en markant publicistisk stemme i offentligheden.
    Hun skriver og taler med et intellekt, der rækker ud over det aktuelle og inddrager det principielle og eksistentielle.
    Hun forener teologisk indsigt og journalistisk håndværk i en personlig og præcis formidling af tidens dybere spørgsmål.
    Hun tør stå uden for tidens strømninger og tale klart om grundlæggende værdier – og sætte aktuelle emner i idé- og kulturhistorisk perspektiv.

    This will close in 0 seconds