Tilmeld dig vores nyhedsbrev
    Det kræver stædighed, tid og ganske almindeligt hårdt arbejde at få en Cavlingpris –dansk journalistiks fornemmeste pris.
    Det kræver nok endnu mere at få tre.
    Det har Michael Klindt, DR og Morten Pihl, JP fået. De var gæsteri Publicistklubben under erfarne Kurt Strands ledelse. Kurt har været formand for Cavlingkommiteen.
    Ingen af dem var meget for at tale om en opskrift på at få en Cavling, ja Morten Pihl advarede direkte mod at sætte prisen op som et mål, selv han godt kunne forstå, hvorfor det var enhver gravergruppes ambition.
    Michael Klint fortalte om en helt anderledes åbenhed i Sverige på den anden side af Øresund, hvor man – stik modsat herhjemme – får den nødvendige hjælp og alle de relevante dokumenter i løbet af få dage.
    De to prisvindere understregede, at den kulegravende og undersøgende journalistik har det godt – og langt bedre end for bare ti år siden, som Michael Klint udtrykte det.
    Publicistklubben uddeler vore priser 2020 fredag den 4. september
    Efterårets første møde i Publicistklubben blev indledt med en lille, intens, følsom, forførende, dragende solokoncert af bassisten Lennart Ginman

    Comments are closed.

    Derfor fortjener de årets Publicistpris

    Årets nominerede til Publicistprisen har gjort sig fortjent til anerkendelsen ved at forny, fordybe og udfordre den offentlige samtale – hver på deres måde.


    Lea Korsgaard har som chefredaktør og medstifter af Zetland været en drivende kraft bag mediets succes og voksende betydning i det danske mediebillede.
    Med sin stærke publicistiske stemme og visionære tilgang har hun sat en ny standard for digital journalistik – hvor klassiske dyder smelter sammen med nærvær og nytænkning.
    Hun insisterer på journalistik, der går i dybden, formidles med respekt og bygger på tillid – ikke sensation.
    Lige siden hun var ung journalist, har hun markeret sig med energi og ambition. Hun har ikke bare udviklet, men udvidet dansk publicisme og styrket den demokratiske samtale.

    Matilde Kimer har i årevis som DR’s Rusland- og Ukrainekorrespondent insisteret på, at forståelsen af netop de to lande er afgørende – også for Europas fremtid.
    Længe før invasionen ændrede vores hverdag og sikkerhedspolitik, viste hun, hvorfor konflikten er vigtig. Og hun fik ret.
    Med brændende engagement og stærk faglighed har hun givet os indsigt i historie, sprog og mentalitet.
    Hun kalder sig ikke krigskorrespondent, men Rusland- og Ukrainekorrespondent. Hun rejste ikke efter krigen – krigen kom til hendes stofområde. Og hun bliver ved.

    Sørine Godtfredsen – cand.theol., sognepræst, debattør og podcastvært – er også en markant publicistisk stemme i offentligheden.
    Hun skriver og taler med et intellekt, der rækker ud over det aktuelle og inddrager det principielle og eksistentielle.
    Hun forener teologisk indsigt og journalistisk håndværk i en personlig og præcis formidling af tidens dybere spørgsmål.
    Hun tør stå uden for tidens strømninger og tale klart om grundlæggende værdier – og sætte aktuelle emner i idé- og kulturhistorisk perspektiv.

    This will close in 0 seconds